Skip to content

310 St. Marks Place

Manville, NJ 08835

Built 1980

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jan 20, 1992

Property Information

Block21
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,000
58%
Improvement Value:$171,700
42%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+2.1%
2024$8,015+5.7%
2023$7,580+2.0%
2022$7,434+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

To:

Sq Ft1,284DeedBook 1844, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1980