Skip to content

1123 St. John St

Manville, NJ 08835

Built 1983

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 26, 2010

Property Information

Block21
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,500
55%
Improvement Value:$163,400
45%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+0.6%
2024$7,577-6.2%
2023$8,079+0.9%
2022$8,005+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6305, Page 955

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5246, Page 1534

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 1925, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1983