Skip to content

533 W. Frech Ave

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 14, 2008

Property Information

Block231
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,500
59%
Improvement Value:$170,300
41%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+2.1%
2024$8,582+3.7%
2023$8,280+3.4%
2022$8,005+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000

To:

Sq Ft960DeedBook 6116, Page 604

Property Sale

SaleMulti
$62,711
DeedBook 6094, Page 2171

Property Built

Built

Year Built: 1956