Skip to content

520 Jackson Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$239,500
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block231
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
64%
Improvement Value:$141,800
36%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,128-1.4%
2024$8,241+3.7%
2023$7,945+3.7%
2022$7,665+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$239,500

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 7004, Page 1938Recorded11/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956