Skip to content

321 Jasinski Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2008

Property Information

Block246
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,389
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
66%
Improvement Value:$132,300
34%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032-5.2%
2024$8,472+3.4%
2023$8,191+3.4%
2022$7,920+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5692, Page 449

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 1982, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1923