Skip to content

213 No. 6th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block30
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2S BR 2G
Dwellings2
ZoningS-80
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
49%
Improvement Value:$227,700
51%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328-3.4%
2024$9,657+4.7%
2023$9,220-2.9%
2022$9,491-1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 7076, Page 968Recorded10/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 7005, Page 2302Recorded11/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6623, Page 3502

Property Built

Built

Year Built: 1940