Skip to content

200 No. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1925

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block30
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
ZoningS-50
Sq Footage1,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
78%
Improvement Value:$63,500
22%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073-0.6%
2024$6,109-7.9%
2023$6,630+3.1%
2022$6,430+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$515,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 7440, Page 2211Recorded4/27/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1925