Skip to content

257 No. 6th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2009

Property Information

Block30
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
ZoningS-80
Sq Footage1,330
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,000
54%
Improvement Value:$190,400
46%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,302+5.1%
2024$7,897+8.5%
2023$7,281+0.4%
2022$7,254+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2242, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1939