Skip to content

261 No. 4th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1924

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block32
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,000
56%
Improvement Value:$178,300
44%
Total Assessment$401,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,284+0.2%
2024$8,265+8.0%
2023$7,656+0.3%
2022$7,630+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5140, Page 1246

Property Built

Built

Year Built: 1924