Skip to content

105 No. Main St.

Manville, NJ 08835

Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block37
Lot66
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,500
35%
Improvement Value:$658,500
65%
Total Assessment$1,020,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,285+3.0%
2024$21,636-11.6%
2023$24,475-6.1%
2022$26,064-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0