Skip to content

56 No. 19th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block63
Lot66
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,000
55%
Improvement Value:$200,000
45%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,301-0.5%
2024$9,352+4.0%
2023$8,995-3.8%
2022$9,349+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2086, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1960