Skip to content

6 South St.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$230,500
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block84
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
24%
Improvement Value:$243,900
76%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+0.3%
2024$6,755+13.5%
2023$5,952-2.3%
2022$6,090+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,500

To:

Sq Ft1,450DeedBook 5676, Page 1747

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5035, Page 2739

Property Built

Built

Year Built: 1940