Skip to content

44 South St.

Manville, NJ 08835

Built 1924

Last Sale Date
Feb 18, 2024

Property Information

Block84
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
23%
Improvement Value:$273,500
77%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,388+3.1%
2024$7,169-9.8%
2023$7,948+22.4%
2022$6,496+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924