Skip to content

29 South St.

Manville, NJ 08835

Built 1930

Last Sale Price
$122,016
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block87
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
29%
Improvement Value:$202,500
71%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,979+7.6%
2024$5,558-11.2%
2023$6,257+4.6%
2022$5,983-3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,016

From: WELLS FARGO BK NA,

To: CULLEN, CYNTHIA & MALEK, WASEEM , Cullen, Cynthia & Malek, Waseem

Sq Ft1,476DeedBook 7022, Page 183Recorded2/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$1,000

From: BAMBALAM, NOEL L., BY SHERIFF

To: WELLS FARGO BK NATIONAL

Sq Ft1,476DeedBook 6982, Page 1775Recorded8/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5750, Page 1827

Property Built

Built

Year Built: 1930