Skip to content

14 Dakota St

Manville, NJ 08835

Built 1911

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block87
Lot39
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,600
19%
Improvement Value:$359,200
81%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,540+1.2%
2024$9,426+1.9%
2023$9,247-1.3%
2022$9,371+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded6/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1911