Skip to content

1318 Washington Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block97
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
64%
Improvement Value:$126,900
36%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,482-0.2%
2024$7,498+8.5%
2023$6,913+1.7%
2022$6,799+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955