Skip to content

540 Jackson Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block231
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
66%
Improvement Value:$130,000
34%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982-1.4%
2024$8,092+3.2%
2023$7,842+3.6%
2022$7,567-0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956