Skip to content

245 Chestnut Ave

Plainfield, NJ 07063

Built 1958

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 18, 2016

Property Information

Block166
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,000
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From: HUBER, JOYCE LYNN EXC.

To: Khemraj, Erick & Chatarpal, Alesica, KHEMRAJ, ERICK & CHATARPAL, ALESICA

Sq Ft1,478DeedBook 6893, Page 2439Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$82,720
DeedBook 1675, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1958