Skip to content

70 W Spring St

Somerville, NJ 08876

Built 1993

Last Sale Price
$150,875
Last Sale Date
Nov 10, 1994

Property Information

Block105
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,942
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,200
40%
Improvement Value:$179,100
60%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,831+2.4%
2024$11,559+3.3%
2023$11,185+2.1%
2022$10,954+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,875

To:

Sq Ft1,942DeedBook 1984, Page 583

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1924, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1783, Page 254