Skip to content

26 W. High St.

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$1,035,055
Last Sale Date
Aug 17, 2001

Property Information

Block112
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,300
25%
Improvement Value:$983,900
75%
Total Assessment$1,311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,832+2.4%
2024$50,639+3.3%
2023$49,000+2.1%
2022$47,990+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,035,055

To:

DeedBook 5034, Page 932

Property Sale

Sale
$718,300
DeedBook 2065, Page 884