Skip to content

17 W Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1875

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block112
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF 2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,349
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,200
63%
Improvement Value:$124,100
37%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,254+2.4%
2024$12,949+0.2%
2023$12,923+2.1%
2022$12,656+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft2,349DeedBook 7332, Page 2410Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,385DeedBook 6835, Page 799Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 5776, Page 3403

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5076, Page 2836

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2240, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1875