Skip to content

138-140 W Main St

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block115
Lot20.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description3SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,600
22%
Improvement Value:$455,100
78%
Total Assessment$585,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,168+2.4%
2024$24,588+12.3%
2023$21,888+2.1%
2022$21,437+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

To:

DeedBook 7586, Page 716Recorded11/4/2024

Property Sale

Sale
$231,500
DeedBook 1545, Page 245