Skip to content

18 E Main St

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 12, 1996

Property Information

Block62
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description3SS
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,400
19%
Improvement Value:$492,500
81%
Total Assessment$609,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,207+2.4%
2024$25,604+12.3%
2023$22,792+2.1%
2022$22,322+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 2068, Page 865

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1609, Page 673