Skip to content

20-22 N Doughty Ave

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2001

Property Information

Block115
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,700
27%
Improvement Value:$596,600
73%
Total Assessment$819,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,205+2.4%
2024$34,394+12.3%
2023$30,617+2.1%
2022$29,986+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 1875, Page 556

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1657, Page 167