Skip to content

17 S Clark Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block4
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,210
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
44%
Improvement Value:$125,300
56%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,898+2.4%
2024$8,693+3.3%
2023$8,412+2.1%
2022$8,239+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,209DeedBook 7458, Page 229Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 1743, Page 863

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1545, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1952