Skip to content

151 E Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1925

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block73
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
41%
Improvement Value:$195,400
59%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,997+2.4%
2024$12,698+3.3%
2023$12,287+2.1%
2022$12,034+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 21285, Page 172

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1735, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1925