Skip to content

126 West End Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block137
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,407
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
66%
Improvement Value:$133,000
34%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,693+2.4%
2024$15,332+3.3%
2023$14,836+2.1%
2022$14,530+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920