Skip to content

150 West End Ave

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block137
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
29%
Improvement Value:$510,000
71%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,462+2.4%
2024$27,806+3.3%
2023$26,906+2.1%
2022$26,352+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 7592, Page 3320Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 7473, Page 487Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 1475, Page 349