Skip to content

88 N Auten Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block19
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-12
Sq Footage1,456
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
47%
Improvement Value:$130,800
53%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,760+2.4%
2024$9,535+3.3%
2023$9,227+2.1%
2022$9,037+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6992, Page 2188Recorded9/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1947