Skip to content

69 Madison Street

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Price
$121,900
Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block19
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,600
55%
Improvement Value:$92,100
45%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,131+2.4%
2024$7,944+3.3%
2023$7,687+2.1%
2022$7,529+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$121,900

To:

Sq Ft1,008DeedBook 2074, Page 334

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 1974, Page 626

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1716, Page 681

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1488, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1947