Skip to content

61 Madison St

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Jan 12, 2000

Property Information

Block19
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,400
61%
Improvement Value:$71,300
39%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,301+2.4%
2024$7,133+3.3%
2023$6,902+2.1%
2022$6,760+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

To:

Sq Ft672DeedBook 2278, Page 601

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1873, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1947