Skip to content

201 E Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 22, 2005

Property Information

Block44
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,384
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
53%
Improvement Value:$126,800
47%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,665+2.4%
2024$10,420+3.3%
2023$10,082+2.1%
2022$9,875+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 5722, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1920