Skip to content

203 E Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 17, 1996

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
53%
Improvement Value:$125,700
47%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,622+2.4%
2024$10,377+3.3%
2023$10,041+2.1%
2022$9,834+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 2084, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1920