Skip to content

29 Eastern Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block46
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,049
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,900
46%
Improvement Value:$176,100
54%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,887+2.4%
2024$12,590+3.3%
2023$12,183+2.1%
2022$11,932+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900