Skip to content

286 E Main St

Somerville, NJ 08876

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block48
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SG 2G
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage3,502
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
59%
Improvement Value:$124,000
41%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,859+2.4%
2024$11,586+3.3%
2023$11,211+2.1%
2022$10,980+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$589,000

To:

Sq Ft3,502DeedBook 7596, Page 2990Recorded1/6/2025

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft3,502DeedBook 7129, Page 1058Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft3,502DeedBook 6908, Page 1172Recorded9/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920