Skip to content

81 Fairview Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$386,900
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block48
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,546
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
30%
Improvement Value:$161,900
70%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+2.4%
2024$8,933+3.3%
2023$8,644+4.7%
2022$8,257+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$386,900

To:

Sq Ft1,546DeedBook 7264, Page 3558Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 1764, Page 697

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 1747, Page 172

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1592, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1920