Skip to content

36 E Main St

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 31, 1995

Property Information

Block62
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,700
18%
Improvement Value:$816,500
82%
Total Assessment$991,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,592+2.4%
2024$41,611+12.3%
2023$37,041+2.1%
2022$36,278+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

DeedBook 2002, Page 705

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 1728, Page 336

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1647, Page 220