Skip to content

30 Red Hill Road

Warren, NJ 07059

Built 1974

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block42
Lot16.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,471
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$482,400
62%
Improvement Value:$295,400
38%
Total Assessment$777,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,000+2.6%
2024$12,671+1.9%
2023$12,437+1.2%
2022$12,290+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

To: Ball, Richard M & Jo Ann

Sq Ft2,471DeedBook 2307, Page 307

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1316, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1974