Skip to content

23 Stockade Road

Warren, NJ 07059

Built 1974

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block42
Lot19.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,488
Acreage1.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,700
59%
Improvement Value:$347,000
41%
Total Assessment$837,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,024+2.5%
2024$13,678+1.8%
2023$13,438+0.5%
2022$13,368+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To: Neves, Antonio C & Dulce E

Sq Ft2,488DeedBook 7316, Page 3475Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 1297, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1974