Skip to content

7 Kenquit Road

Warren, NJ 07059

Built 1974

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block42
Lot21.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,476
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,100
52%
Improvement Value:$443,900
48%
Total Assessment$924,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,549+2.4%
2024$15,186+9.5%
2023$13,874+1.2%
2022$13,712+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From: CAPANTS, JOHN & ELIZABETH

To: SOBIN, JOSHUA & ALLISON , Sobin, Joshua & Allison

Sq Ft2,476DeedBook 6680, Page 762Recorded10/28/2013

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5371, Page 1765

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 1307, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1974