Skip to content

29 Red Hill Road

Warren, NJ 07059

Built 1974

Last Sale Price
$768,031
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block43
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,374
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$481,700
58%
Improvement Value:$347,400
42%
Total Assessment$829,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,917+2.5%
2024$13,578+1.8%
2023$13,342+1.2%
2022$13,186+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$768,031

To: Martignetti,David P.& Victoria A.

Sq Ft2,374DeedBook 5973, Page 3422

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 1602, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1974