Skip to content

67 Mount Bethel Road

Warren, NJ 07059

Built 2019

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block71
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,488
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,200
29%
Improvement Value:$613,600
71%
Total Assessment$859,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,636+1.7%
2024$14,394+2.7%
2023$14,017+1.4%
2022$13,817+80.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To: Patel, Kinchit & Priya

Sq Ft2,488DeedBook 7173, Page 1265Recorded12/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$410,000

From: SPECK EXC, KAREN T

To: MT BETHEL PROPERTIES, LLC

Sq Ft1,428DeedBook 6735, Page 2596Recorded8/13/2014