Skip to content

3 Geiger Lane

Warren, NJ 07059

Built 1984

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block71
Lot68
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,482
Acreage1.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$424,200
49%
Improvement Value:$441,200
51%
Total Assessment$865,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,513+10.1%
2024$13,186-0.4%
2023$13,243+1.3%
2022$13,076+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To: O'sheal,Jonathan M.& Jennifer M.

Sq Ft2,482DeedBook 6630, Page 1661

Property Sale

Sale
$241,444
DeedBook 5584, Page 2031

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 1751, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1984