Skip to content

154 Old Stirling Road

Warren, NJ 07059

Built 1850

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 31, 2012

Property Information

Block114
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1S-F;1GAR
Dwellings2
ZoningR65
Sq Footage2,634
Acreage3.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$336,000
65%
Improvement Value:$184,400
35%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+1.5%
2024$8,630+0.7%
2023$8,570+2.1%
2022$8,396+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To: Sarracino,Jennifer

Sq Ft2,634DeedBook 6578, Page 101

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 6469, Page 861

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1567, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1850