Skip to content

3 Old Church Road

Warren, NJ 07059

Built 1959

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 26, 2009

Property Information

Block96
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,746
Acreage1.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,300
48%
Improvement Value:$363,600
52%
Total Assessment$695,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835+2.3%
2024$11,566+1.1%
2023$11,445+2.0%
2022$11,215+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To: Webster,John Douglas & Cynthia

Sq Ft2,746DeedBook 6227, Page 812

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 1429, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1959