Skip to content

63 Walnut Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1975

Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block126
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,280
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,800
54%
Improvement Value:$110,500
46%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+3.1%
2024$6,933+18.9%
2023$5,831+2.9%
2022$5,665+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975