Skip to content

66 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2005

Property Information

Block126
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,074
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
65%
Improvement Value:$42,700
35%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,337+3.3%
2024$3,229+6.1%
2023$3,042+3.2%
2022$2,948+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2894, Page 163

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2508, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1930