Skip to content

30 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1917

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block131
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class16
Description1 1/2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,680
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
40%
Improvement Value:$163,100
60%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083+3.1%
2024$7,841+6.7%
2023$7,352+49.0%
2022$4,935+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,680DeedBook 3622, Page 738Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3235, Page 498

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2670, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1917