Skip to content

277 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block184
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,850
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
65%
Improvement Value:$93,200
35%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,917+3.1%
2024$7,680+5.7%
2023$7,267+2.9%
2022$7,060+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2662, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1925