Skip to content

247 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2008

Property Information

Block196
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,814
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,900
69%
Improvement Value:$73,100
31%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+3.2%
2024$6,501+5.9%
2023$6,138+3.1%
2022$5,956+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2653, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1925